Jedním selfíčkem málem zbořil český internet. Europoslanec Filip Turek se na konzervativní konferenci CPAC potkal – kromě dalších – také s miliardářem Elonem Muskem, který v administrativě Donalda Trumpa zastává funkci šéfa úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE). Fotka nasbírala tisíce lajků od Turkových fanoušků i tisíce kousavých komentářů z pera odpůrců. Jak vznikla? Co všechno český politikem s Muskem probral? A co si myslí o další „hajlovací“ kauze, která se po konferenci řeší?
Konference CPAC je na konzervativní scéně velkou a sledovanou událostí. Od koho jste dostal pozvánku? Byl jste tam – stejně jako na inauguraci – coby člen Patriotů?
Rovnou opravím, že na inauguraci jsem dostal osobní pozvání na své jméno, nikoli jako součást týmu Patriotů. Sem, na CPAC, jsem byl pozván z dvou stran – jako Filip Turek a zároveň jako člen bureau Patriotů. Je to nejzásadnější konzervativní konference na světě. Vše se odehrává v jednom obrovském hotelovém komplexu v odlehlé části Washingtonu, takže jsou tady přísná bezpečnostní pravidla a mnoho neuvěřitelných osobností.
Mohl byste přiblížit zákulisí? Jaká panovala atmosféra, koho všeho jste potkal? Padla i nějaká sklenička?
Atmosféra je úžasná, je to něco na evropské poměry nepředstavitelně velkolepého, a to říkám jako někdo, kdo pracuje v evropském parlamentu, který rozměrem také připomíná letiště. Hned první den jsem zdravil Nigela Farage, setkal jsem se s mnoha vysoce postavenými republikány, senátory, špičkami amerických konzervativců. Včera jsem si tradičně dal pár skleniček na maďarské ambasádě s vlámskými kolegy a samozřejmě maďarskými, rakouskými a francouzskými… Nakonec jsem – jako vždy – pokračoval ve večírku se Santiagem Abascalem, prezidentem strany Patriots a španělskou delegací a několika americkými přáteli.
Samozřejmě asi nejzajímavější setkání muselo být s Elonem Muskem, se kterým máte fotku. Jak se to seběhlo?
Je to jeden z nejvlivnějších lidí světa a nejbohatší člověk světa, takové setkání se neseběhne náhodně. Jsou tady tisíce a tisíce osobností a každý by se s ním chtěl setkat. I když zde probíhají extrémní bezpečnostní procedury, přijetí od Elona proběhlo v malém salónku, ke kterému je cesta lemována ochrankami. Setkání a diskuze s ním byla velmi milá, musím říci, že absolutně vnímám jeho přemýšlení jako bouřku, jak to i sám popisuje. Bavili jsme se o potřebě „tnout“ do šílené byrokracie v Bruselu a nezbytnosti boje proti „deep state“ na všech úrovních. Poděkoval jsem mu za odhalení toků peněz USAID, kdy přes tento mechanismus Bidenova administrativa jen do České republiky poslala na podporu mainstreamových médií, novinářů a zelených a duhových neziskovek přes 5 miliard korun za posledních 5 let. Díky Elonovi se uveřejnili i konkrétní příjemci, jako jsou Bakala Foundation, agentura STEM, která nám před volbami dala 4,7 %, přičemž jsme pak reálně dostali 10, 26 %, nebo třeba i Prague Pride, Evropské hodnoty, a další. Nyní konečně přichází o peníze.
Elon má velmi pozitivní auru, na závěr jsme zavtipkovali o naši výšce, protože jsme si všimli, že jsme prakticky stejně vysocí. Pro Elona jsou zásadní ve vztazích s Evropou naše společné sdílené hodnoty, o jejichž ohrožení skvěle opět mluvil J. D. Vance, kterému jsem naslouchal doslova z několika metrů. J. D. je nesmírně sympatický a je asi nejlepším řečníkem, kterého jsem měl tu čest živě sledovat. Ony sdílené hodnoty, které jsou v EU v ohrožení, jsou třeba svoboda slova… Pokud v Evropě nemáme potřebu tyto hodnoty chránit, nemůžeme být americkými partnery a směruje nás to na východ, jak rádi praví ti, kteří tyto hodnoty nebrání. Měl jsem tu možnost pozdravit třeba argentinského prezidenta Javiera Milei. Když vešel přes všechny ochranky do salonku, křičel radostí, jak Elon, tak Javier jsou prostě geniální. Velmi mi sedí jejich způsob uvažování, které je logicky pro mnoho lidí mimo chápání.
Jak na vás působil lidsky?
Elon působí v tom nejlepším smyslu slova jako dospělý kluk, vůbec chováním neodpovídá jeho reálnému věku – což mi připomíná sebe. V každé větě používá nadsázku, dvojsmysly, má dokonalý smysl pro humor a z našich politických oponentů i přes veškeré nebezpečí, které představují, má neustále legraci a skvěle se jejich nelogičností baví.
Co říkáte na ten rozruch a ohlasy, které vaše selfie spustilo na sítích? Jak pozitivní, tak negativní?
Já vnímán všechny jako pozitivní, nejzábavnější je síť X a můj profil DolphSegal, kde je stále mnoho schizofrenních a útočících „majitelů Tesly“, kteří jejím nákupem nepřímo přispěli na kampaň Donalda Trumpa. To je dokonalý paradox. Dokonce paradoxně táhnou naší zemi k lásce k bývalým sovětským republikám, namísto k americkému snu. Ti se samozřejmě chovají potrefeně a jejich kvičení funguje jako skvělá zábava a velmi efektivní kampaň. Zvláště některým hercům bych touto cestou chtěl poděkovat.
Hodně se zase řeší zdvižená pravice, tentokrát v podání Trumpova blízkého spojence Stevea Bannona. Co si o tom myslíte? Bylo to hajlování?
Elon po zdvižení pravice řekl „dávám vám své srdce“. Bannon, na jehož přednášce jsem nebyl, řekl „amen“. Ani jeden z nich nezvolal „sieg heil“ a v kontextu akce, která se celá nese v duchu podpory Izraele a proti antisemitismu, si myslet, že tady někdo inklinuje k nacistické ideologii, znamená absenci zcela elementárních znalostí. Patriost for Europe se od tohoto gesta distancují, nicméně já osobně považuji za směšné toto gesto považovat za hajlování, maximálně to mohla být provokace pro ještě hlasitější kvičení duhovo-zelených „klimakomoušů“, což si nemyslím, nicméně ono kvičení je slastí pro naše uši. Představa, že tady někdo adoruje nacismus, je projev čisté idiocie uplacených novinářů bez humoru a jakékoli znalosti kontextu.
Donald Trump budí poslední dny rozruch svým postojem směrem k Ukrajině a hlavně prezidentovi Zelenskému, kterého označil mj. za nevoleného diktátora. Jaký máte na tuhle věc názor?
Slova prezidenta Trumpa nemůžeme brát smrtelně vážně, ale musíme brát smrtelně vážně Donalda Trumpa. Je to jednoduché, Donald Trump má dostatečnou sílu na ukončení války a udělá pro to cokoli. Pokud vnímá prezidenta Zelenského takto, má tu pozici na to s ním takto jednat. Ukrajinský prezident, který je často nazýván diktátorem, protože úřaduje bez řádných prezidentských voleb, často a opakovaně předváděl vydírací praktiky při žádostech o peníze a na to jsou kapitalisté alergičtí. U nás v Evropské unie, kde peníze vznikají v tiskárně a elektřina v zásuvce, jsme stále tolerantní i k tomu, že umírají zbytečně statisíce lidí (což my vnímáme jako něco, co se nás netýká), a že se linie posouvá směrem, v němž Ukrajina neustále přichází o území. Američané tuto jednoduchou logiku chápou, my bohužel stále hltáme „Bidenem“ placenou propagandu skrze zmíněné USAID. Každý se tady teď modlí za ukrajinské i ruské životy, aby tato bratrovražedná, zbytečná a zástupná válka rychle skončila. Nyní na to všichni tlačíme. Zásadní je co nejrychlejší ukončení konfliktu, nikoli osobní sympatie, či antipatie jednotlivých hráčů mezi sebou.
Zdroj: Expres.cz